Wystawa Janusza Dziurawca i Grzegorza Kłosowskiego "Fauna w malarstwie i obiektywie"

FaunawMalarstwieiobiektywie
Category
Wydarzenia
Date
2024-01-19 18:00 - 19:00
Venue
Dom Chemika, 4, Wojska Polskiego, Osiedle Kusocińskiego, Puławy, powiat puławski, województwo lubelskie, 24-100
W imieniu POK Dom Chemika zapraszamy do Puławskiej Galerii Sztuki na wernisaż wystawy zatytułowany „Fauna w malarstwie i obiektywie”, który odbędzie się 19 stycznia o godz. 18:00. Autorami ekspozycji są Grzegorz Kłosowski oraz Janusz Dziurawiec.
 
Grzegorz Kłosowski urodził się w 1952 roku w Wesołej k/Warszawy, z wykształcenia artysta malarz, ukończył warszawską Akademię Sztuk Pięknych, z wyboru fotograf przyrody.
Specjalizuje się w fotografowaniu dzikich zwierząt w naturalnym środowisku, zwłaszcza scen łączących reporterską dynamikę z malarską plastyką. Najczęstszymi bohaterami jego zdjęć są natomiast dzikie ptaki. Często fotografuje z bratem Tomaszem Kłosowskim, a ostatnie ich wspólne dzieło to album "Bocian". Jest doświadczonym terenowcem, który pracował też przy realizacji polskich i zagranicznych filmów przyrodniczych. Jest jurorem konkursów filmowych i fotograficznych.
 
Janusz Dziurawiec urodził się w Katowicach w 1950 roku. Studiował na Wydziale Malarstwa w Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dyplom w pracowni prof. Jana Tarasina uzyskał w 1980 r. Bierze czynny udział w życiu artystycznym, wystawach konkursowych, tematycznych i przeglądowych. Jest autorem kilkudziesięciu wystaw indywidualnych.
 
W początkowej fazie swojej twórczości skupiał się na oddaniu egzystencji człowieka zanurzonego w gorszej stronie wielkiego miasta, żyjącego na szarych blokowiskach. Obrazy z cyklu „Druga strefa” utrzymane są w konwencji chłodnego realizmu, a momentami wręcz hiperrealizmu, powstawały w oparciu o wykonaną wcześniej fotografię. Tej metodzie tworzenia pozostał artysta wierny w kolejnym swoim cyklu „Narodziny rzeki”, a poprzedzonym obrazami zatytułowanymi „Las”, gdzie zwrócił się ku pejzażom i widokom Bieszczad oraz Tatr.
 
Artysta ze szczególną uwagą podchodzi do aranżacji poszczególnych planów kompozycji, z różną głębią ostrości, wyzyskuje efekty zamglenia, przesłonięcia horyzontu, itp., używa zgaszonej gamy kolorystycznej.
 
W ostatniej dekadzie Dziurawiec zwrócił się ponownie ku tematyce miasta, maluje jednak jego jasną, zarazem bardziej kolorową stronę, m.in. rozpoznawalne budowle warszawskie, na tle których toczy się codzienne miejskie życie.
 
 

All Dates

  • 2024-01-19 18:00 - 19:00

Powered by iCagenda